گزارش

03.jpg
دوشنبه, 26 تیر 1396
57515148.jpg
دوشنبه, 26 تیر 1396
82350938-71256605.jpg
دوشنبه, 29 خرداد 1396
290220_195.jpg
پنجشنبه, 07 ارديبهشت 1396
235d7d3c47ff36a00fd76f8cae806796.jpg
سه شنبه, 05 ارديبهشت 1396
82373576-71300121.jpg
سه شنبه, 15 فروردين 1396
82372082-71297188.jpg
دوشنبه, 14 فروردين 1396
635655285636555506.jpg
سه شنبه, 07 دی 1395
48066.jpg
سه شنبه, 30 آذر 1395
47586.jpg
دوشنبه, 15 آذر 1395
47582.jpg
دوشنبه, 15 آذر 1395
47312.jpg
شنبه, 29 آبان 1395
82308001-71172467.jpg
سه شنبه, 25 آبان 1395
45093.jpg
دوشنبه, 24 آبان 1395
82297529-71151125.jpg
دوشنبه, 17 آبان 1395
82291095-71138253.jpg
چهارشنبه, 12 آبان 1395
44553.jpg
دوشنبه, 03 آبان 1395
44439.jpg
يكشنبه, 25 مهر 1395
44266.jpg
دوشنبه, 19 مهر 1395
44160.jpg
يكشنبه, 18 مهر 1395

انتشار :يكشنبه ، 3 خرداد 1394 ، 16:48
چاپپست الكترونيكي
بانو تا ثریا رفت
امتیاز کاربران: / 1
ضعیفبهترین 
هفته نامه نقد حال چاپ کرمانشاه در شماره 385 روز شنبه دوم خرداد 94 مطلبی را عنوان بانو تا ثریا رفت به قلم شکوفه بیدریغ منتشر کرده است.
گزارش

متن کامل این گزارش بدین شرح است: چهره اش مهربان بود و نگاهش مادرانه، پایش درد می کرد، می لنگید اما استوار بود و سایه اش به ثریا می رسید.

انگار همین دیروز از پله های نقد حال بالا آمد و لبخندش را میانمان تقسیم کرد، مهم نبود کسی را نمی شناخت، عاطفه اش آنقدر وسیع بود که کم نمی آورد، می گفت: شما فرزندان من هستید و به حق مادر تئاتر کرمانشاه نامیده شده بود، همیشه این حرفش را به یاد دارم که گفت:« اگر بازی نکنم می میرم»، جاودانه بازی کرد و جاودانه ماند.

ثریا شیرزادی پیشکسوت تئاتر، تلویزیون و سینما کرمانشاه که بیش از 40 سال سابقه هنری داشت بامداد روز پنجشنبه 31 اردیبهشت بر اثر ایست قلبی در منزل پسرش در تهران دارفانی را وداع گفت.

او که با بازی در سریال کرایه نشینی در دل مردم ماندگار شد، در سی امین جشنواره تئاتر فجر برای بازی درنمایش «مرگ کسب و کار من است» به نویسندگی صحرا رمضانیان و به کارگردانی محمدرضا درند و سعید زندی موفق به کسب مقام نخست بازیگری شد.

شیرزادی در کارنامه هنری خود بازی در نمایش «مردی که مرده بود و خود نمی دانست» نوشته و کارگردانی عباس بنی عامریان، بازی در نمایش «خسیس» نوشته مولیر و کارگردانی غلامحسین ناجی، بازی در فیلم «کودکانی از آب و گل» به کارگردانی عطاء اله حیاتی، بازی در نمایش «استخوان ها صدا کند تاخ تاخ» نوشته صحرا رمضانیان و به کارگردانی محمد رضا درند و سعید زندی و بازی در نمایش «خرمگس» نوشته صحرا رمضانیان و به کارگردانی محمد رضا درند و سعید زندی را ثبت کرده است و آخرین فعالیت سینمایی وی مربوط به بازی در فیلم «چ» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا است.

برای مردم باارزش بود پرویز اعراضی بازیگری که سال ها در کنار مرحوم شیرزادی بازی کرد به نقد حال گفت: در ابتدا ما با هم نمایش های کردی زیادی را ضبط کردیم، البته به جز من و خانم شیرزادی اردشیر قبادی، داریوش گراوندی و و روایی نیز بودند.

وی افزود: خانم شیرزادی هنرمندی ارزشمند، بسیار محترم و مهربان بود، مردم نیز قدر ایشان را می دانستند، به صورتی که هرگاه با مردم صحبت می کردم حال ایشان را می پرسیدند و برایشان بسیار مهم بود و روزگار تئاتر کرمانشاه بود. داریوش گراوندی از پیشکسوتان عرصه بازیگری کرمانشاه، که کار به یاد ماندنی ایشان در کنار خانم شیرزادی هنوز در خاطره ها مانده است گفت: ایشان پیشکسوت واقعی تئاتر کرمانشاه بودند و فعالیت خود را پیش از انقلاب شروع کردند و با کسانی مانند نوذر آزادی هم بازی شدند.

وی افزود: خانم شیرزادی دارای خصیصه های اخلاقی و حرفه ای فراوانی بودند، مثلا هر نقشی که به ایشان محول می شد به سرعت شروع به آنالیز آن نقش می کرد و به اصطلاح در نقش فرو می رفت، نقش هایشان نیز متنوع بود و هیچ کدامشان به دیگری شباهت نداشت.

البته بیان زیبایی نیز داشتند و در رادیو بسیار موفق عمل کردند، چه با لهجه چه بدون لهجه، ایشان شناخت خوبی از گونه های مختلف نمایش داشتند و در نقش های رئالیستی بسیار ظریف و ماهرانه از پس پیچ و خم های آن بر می آمد.

وی دارای جسارت بود و پیش نمی آمد از کارگردان بپرسد؛ باید چه کار کنم؟ در واقع خودشان استاد بودند، کارگردان های جوان از ایشان می آموختند و برای کارگردان های پیشکسوت یک مزیت به حساب می آمد، در حین تمرین بسیار صبور و جدی بود.

گراوندی ادامه داد: لازم به ذکر است که خانم شیرزادی اولین زنی بود که به صورت جدی در تئاتر شروع به فعالیت کرد، در واقع ما در ابتدا بازیگر زن پوش داشتیم گاهی اوقات پیش می آمد که من داوری برخی کارهای ایشان را برعهده داشتم، قبل از هر چیزی من از ایشان کسب اجازه می کردم زیرا خانم شیرزادی مادر تئاتر کرمانشاه بودند و در یک کلام خانم شیرزادی گوهر ارزشمندی در صدف تئاتر بودند، ایشان روزگار تئاتر بودند، تئاتر کرمانشاه یتیم شد.

ابراهیم مرادی بازیگر خوش آتیه ی کرمانشاهی که به شدت از خبر درگذشت ثریا شیرزادی متاثر شده بود، به نقدحال گفت: من و خانم شیرزادی در فیلم چمران و چند سریال هم بازی شدیم، ایشان استاد بودند چه در تئاتر چه در مادرانگی. بچه های تئاتر را فرزندان خودشان می دانستند، هیچگاه فاصله ای که بین جوانان و پیشکسوتان بود، بین ما و خانم شیرزادی نبود. ایشان بسیار مهربان و صبور بودند، حال که ایشان دیگر در میان ما نیستند امیدوارم تئاتر کرمانشاه دچار خلاء نشود.

وی اقزود: متاسفانه ما عادت کردیم وقتی کسی را از دست می دهیم تازه یادمان می افتد چه چیزی را از دست دادیم ایشان برای تئاتر کرمانشاه آرزوهای بسیاری داشتند و با تمام مشکلاتشان برای تئاتر تلاش می کردند، این انصاف نیست پیشکسوتان - کسانی که جوانیشان را در صحنه جا گذاشته اند - وقتی که باید آرامش داشته باشند و تجربه شان را به جوانان بیاموزند به فکر مشکلات مالی شان باشند، بسیارند کسانی که در کهنسالی در فقر و تنگ دستی از دنیا رفتند، مرگ همیشه پایان نیست.

آزاده نامداری، مجری کرمانشاهی هم از شنیدن خبر مرگ بانوی تئاتر کرمانشاه، به شدت ناراحت و متاثر شد و گفت: خانم شیرزادی شخصیت محسور کننده ای داشتند، متاسفانه ما در یک قاب همکاری نداشتیم ولی هر گاه ایشان را در راهرو سازمان می دیدم انرژی ای که ایشان داشتند برایم بسیار جالب بود علاوه بر این ایشان بسیار مهربان بودند از نظر حرفه ای خانم شیرزادی بسیار به مخاطب اهمیت می دادند.

وی گفت: مرگ همیشه پایان نیست، ایشان همیشه ماندگار هستند شهری که دوست می داشت

اسماعیل سلطانیان بازیگر پیش کسوت سینما و تئاتر به نقدحال گفت: من با خانم شیرزادی در سال 48 آشنا شدم، من در آن سال های جوانی مشتاق تئاتر بودم و برای تماشای نمایش ایشان، مردی که مرده بود و خود نمی دانست به کارگردانی بنی عامریان رفته بودم، بازیشان بسیار قوی و دلچسب بود، بعدها در یک کار 45 دقیقه ای که برای مرکز ایلام کارگردانی کردم افتخار همکاری با ایشان را به دست آوردم.

خانم شیرزادی بسیار مهربان، صبور و در یک کلام بانوی تئاتر کرمانشاه بود، با اینکه در مقطعی شرایط رفتن به تهران را داشت اما در شهرش ماند و مادری کرد.

قابل ذکر است که هفته نامه نقد حال در بیستم خرداد ماه سال 92 مجلس بزرگداشت 28 نفر از مفاخر کرمانشاهی از جمله مرحوم ثریا شیرزادی را برگزار کرد که در روحیه او تاثیر مثبتی گذاشته بود و هر از گاهی به دفتر نقدحال می آمد و با حضورش در جمع کوچک نقدحال، شادمانی تقسیم می کرد.

مراسم تشییع و تدفین این مرحومه صبح جمعه ساعت 10 در باغ فردوس و مراسم ختم در ساعت 4 تا 6 عصر همان روز در مسجد معتضدی کرمانشاه با حضور مردم فرهنگ دوست کرمانشاه برگزار شد.

۱) پایدار نیوز ، نظراتی را که حاوی توهین، هتاکی و افترا باشد را منتشر نخواهد کرد .
۲) از انتشار نظراتی که فاقد محتوا بوده و صرفا انعکاس واکنشهای احساسی باشد جلوگیری خواهد شد .
۳) لطفا جهت بوجود نیامدن مسائل حقوقی از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها تحت هر شرایطی خودداری نمائید .
۴) لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .
۵) در صورت وارد کردن ایمیل خود ، پس از تعیین تکلیف نظر موضوع به اطلاع شما خواهد رسید .

نام (اجباری)

آدرس پست الکترونیکی (اجباری است اما نمایش داده نمی‌شود)

.

تبلیغات

http://entekhab.ir/files/adv//4955_390.gif

http://mobarezan.ir/images/120x600.jpg

http://entekhab.ir/files/adv//6179_365.gif

http://cdn.tabnak.ir/files/adv/17476_792.gif

http://media.farsnews.com/Uploaded/Files/Documents/1396/04/24/13960424001448_Test.gif